Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzątkiem domowym. Z uwagi na swoje nieduże wymiary może być dobrą alternatywą dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest wielkość dna klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość o większym rozmiarze, szczególnie gdy zamierzamy hodować tam więcej świnek.Ważnym jest, żeby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, ponieważ może to grozić utknięciem świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie i wysypują się poza klatkę. Alternatywą jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak bywa nieco twardszy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym prosto zadbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej warto ulokować w niej potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuła się bezpieczna, gdyż będzie mieć prywatną przestrzeń, w której będzie mogła schować się na odpoczynek albo odstresować się, kiedy na początku przyniesiemy ją do domu.

transporter dla kota