Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by właściciel wiedział na jakie sygnały u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wzbudzające niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie nadzwyczaj reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; dużo mruczeć lub wokalizować; ciągle się czyścić; mieć spocone poduszeczki łap; drżeć; tracić sierść, ocierać się, oraz wykazywać wysoką chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W przypadkach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE MOGĄ BYĆ POWODY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wywołać u kota niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Są to m.in.:
przeprowadzka – duży stres, zwierzęta uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
urlop opiekuna
remont lub przemeblowanie
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana opiekuna
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej usunąć przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i przytulanie zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do schowania się. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. W sprzedaży istnieją też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

furminator dla kota