Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze stosować.

Okres wiosenno-letni to pora większej aktywności kleszczy. Te małe pasożyty mogą sprawić nie tak małe problemy u naszych pupili. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia psów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. Wywołuje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w czerwonych krwinkach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie psa powstaje wiele objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka czy biegunka. Często obserwowany jest również krwiomocz. Leczenie należy wdrożyć od razu po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci psa. Bardzo dobrą metodą zapobiegania tej dolegliwości jest zabezpieczenie psa przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych środków, które mają za zadanie ochronić naszego psa przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych możliwości jest obroża na kleszcze. Nakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona rozmaitymi specyfikami, które są stopniowo uwalniane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry czworonoga. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto użyć również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych pupili przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na endopasożyty, wykazuje także aktywność przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść preparat – można wtedy spróbować podać ją wraz z posiłkiem. jeżeli czworonóg nadal nie będzie chciał zjeść tabletki to zaleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. Preparaty te są aplikowne specjalnym aplikatorem na kark zwierzęcia i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu preparatu nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym walorem tego środka jest to, że może być skutecznie stosowany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

szelki dla psa